Edukacja
Wzbogacenie oferty edukacyjnej placówek wychowania przedszkolnego
W ramach tego działania przewidziano dofinansowanie w zakresie organizacji zajęć dodatkowych dla dzieci w wieku przedszkolnym w ośrodkach wychowania przedszkolnego, polegających na rozszerzeniu ich oferty o zajęcia zmierzające do kształtowania i rozwijania u dzieci kompetencji kluczowych (porozumiewania się w językach obcych, matematycznych, podstawowych kompetencji naukowo-technicznych, informatycznych) oraz właściwych postaw/umiejętności niezbędnych na rynku pracy (umiejętność uczenia się, kreatywność, innowacyjność, inicjatywność, przedsiębiorczość oraz praca zespołowa).
Podniesienie jakości oferty edukacyjnej małych szkół kształcenia ogólnego
Dodatkowo w ramach działań w zakresie wsparcia edukacji na obszarze LGD zaplanowano przedsięwzięcie związane z podniesieniem jakości oferty edukacyjnej małych szkół (liczących do 100 uczniów) kształcenia ogólnego ze względu na potrzebę zwiększenia wśród dzieci kompetencji, niezbędnych na dalszym rynku pracy. W ramach tego działania planowane jest wsparcie w zakresie:
- Organizacji zajęć dodatkowych dla dzieci i młodzieży szkolnej, zwłaszcza z języków obcych, informatyki, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, rozwijania uzdolnień.
- Kształtowania kompetencji i umiejętności niezbędnych na dalszym rynku pracy, w tym doradztwo edukacyjno-zawodowe.
- Organizacji zajęć dodatkowych dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych: wsparcie logopedyczne, pedagogiczne.
- Doposażenie szkół w pomoce dydaktyczne.
- Wsparcia na rzecz indywidualizacji procesu nauczania dla uczniów ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi w kl. IV-VI.
Wysokość wsparcia w ramach obu przedsięwzięć sięga 95% kosztów kwalifikowalnych związanych z realizacją projektu.
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Społeczny
Infrastruktura związana z opieką przedszkolną
Zgodnie z analizą dotyczącą słabych stron obszaru LGD w niektórych gminach dostrzegano niewystarczającą ofertę ośrodków wychowania przedszkolnego. Są to m. in.braki w infrastrukturze, spełniającej potrzeby socjalno-bytowe dzieci i nauczycieli, w tym dzieci z niepełnosprawnością. Stąd potrzeba skierowania wsparcia w danym zakresie w ramach realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju.
W ramach danego przedsięwzięcia przewiduje się:
- Utworzenie nowych miejsc w ramach edukacji przedszkolnej.
- Dostosowanie infrastruktury do potrzeb dzieci w wieku przedszkolnym i przygotowanie zaplecza socjalno-bytowego dla dzieci i nauczycieli
- Dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Wysokość wsparcia sięga 95% kosztów kwalifikowalnych operacji.
Źródło wsparcia: Europejski Fundusz Społeczny
Dodano: 12.04.2016